Cytat 1:
"Z własnego doświadczenia wiem, że zainteresowanie historią zawdzięczam nie powierzchownej nauce szkolnej, lecz właśnie czytaniu powieści historycznych. Jeżeli moje książki wywołają podobny skutek, będę mógł powiedzieć: oleum et operam non perdidi."
Karol Bunsch
Cytat 2:
"…czasem sam jestem ciekaw co będzie na następnej stronie…"
Karol Bunsch
Cytat 3:
"Fakty, wydarzenia, możemy znaleźć w opracowaniach stricte historycznych. W powieściach szukamy czegoś innego. Wielkich ludzi widzianych od kuchni, ich słabości, zalet. Oczywiście, muszę trzymać się faktów, ale mogę sobie pozwolić na ich interpretację. Poza tym muszę znaleźć motywy postępowania moich bohaterów."
Karol Bunsch
"Bracia" to czwarty tom Powieści piastowskich
Mieszko II Lambert, spadkobierca Bolesława Chrobrego, żyje w cieniu wielkiego ojca. Wszechstronnie wykształcony lecz łagodny i pobłażliwy, staje przed trudnym wyzwaniem – musi zjednać sobie ludzi i zażegnać rozlewający się kryzys państwowości. Czy uniesie na swoich barkach powierzone mu dziedzictwo? Ogromne i potężne państwo Polan pogrąża się w anarchii i religijnych buntach, nie ustaje walka o władzę między Mieszkiem oraz braćmi Bezprymem i Ottonem – potomkami pierwszego piastowskiego króla. Wartka akcja oraz liczne wątki przygodowe wplecione w doskonale podane i udokumentowane fakty historyczne stanowią niezaprzeczalny atut powieści.
Karol Bunsch – polski pisarz historyczny, tłumacz literatury niemieckiej i angielskiej. Jego wielotomowy, napisany z rozmachem i w barwnym stylu, oparty na źródłach historycznych cykl "Powieści piastowskie" do dziś cieszy się uznaniem. Bunsch jest również autorem trylogii o Aleksandrze Wielkim.
Cykl powieści o dynastii Piastów, od Mieszka I aż po lata panowania Władysława Łokietka:
Dzikowy skarb,
Ojciec i syn,
Rok tysięczny,
Bracia,
Bezkrólewie,
Odnowiciel,
Imiennik – Śladem pradziada,
Imiennik – Miecz i pastorał,
Przekleństwo,
Zdobycie Kołobrzegu,
Psie Pole,
Powrotna droga,
Wawelskie wzgórza,
Wywołańcy,
Przełom.