Powiedział kiedyś Wiesław Myśliwski, znakomity pisarz, że pisanie zamienia się w literaturę, kiedy autor jest w stanie przedstawić życie swego bohatera jako los. Lecz niektóre życia wydają się literaturą wręcz z założenia, z samego już tylko dramatyzmu następujących w nich wydarzeń, zbiegów towarzyszących im okoliczności, napotkanych po drodze osób. Jakby miały być esencjonalną ilustracją czasów.
Takie właśnie życia staramy się wyłuskiwać i pokazywać – żeby były w nich i dylematy, i zmagania, i spełnienia właściwe dla naszej epoki. Gwiazda filmowa odnajdująca się w buddyzmie, as biznesu – w obywatelskim poprawianiu świata, doskonały marszand – w mecenacie awangardowej sztuki, znakomita sportsmenka – w wyciąganiu dzieciaków z niedoli. Wreszcie bohater z okładki, artysta, intelektualista, Rosjanin z urodzenia, hollywoodczyk z wyboru, Europejczyk z przekonania – w wiecznej podróży za wolnością twórczą.
Wywiady i reportaże o ludzkich losach są trzonem naszego wydawnictwa. Ośmieliliśmy się nazwać je „Sztuką życia”, ponieważ towarzyszy nam przekonanie, że życie jest kunsztem. Choćby nawet słowo los intuicyjnie kojarzyło się z nieuchronnością i przeznaczeniem, to własnemu losowi da się pomóc. W istocie składa się on bowiem z codziennych wyborów – niekiedy zasadniczych, jak wybór profesji, niekiedy trywialnych, jak wybór filiżanki do herbaty. Liczy się to, co zamówimy z karty dań głównych, ale i czym będą one przyprawione. Pierwsze decyduje o poczuciu sensu, drugie – o doświadczaniu urody własnego istnienia. Mamy nadzieję, że lektura „Sztuki życia” dostarczy czytelnikom strawy sytej, bogatej i inspirującej.